Tylusis hepatitas – KUL gydytojai ragina tikrintis

2025 07 28
Tylusis hepatitas – KUL gydytojai ragina tikrintis

Minint Pasaulinę hepatito dieną, liepos 28-ąją, Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) gydytojai atkreipia dėmesį į šią tyliai progresuojančią, bet efektyviai gydomą ligą. Nepaisant šiuolaikinės medicinos pažangos, daugelis vis dar nežino, kad jų organizme veikia hepatito B ar C virusas – dažniausiai be jokių akivaizdžių simptomų. Negydomi šie virusai gali sukelti pavojingą kepenų cirozę ar net vėžį.

Veikia visą organizmą

„Jei žmogui nieko neskauda, jis nėra pageltęs, tai dar nereiškia, kad neserga hepatitu. Ligos požymių ilgą laiką gali visai nebūti, o tuo metu virusas tyliai žaloja kepenis – vieną svarbiausių žmogaus organų. Svarbu laiku kreiptis pagalbos, nes kepenų pažaida negrįžtama“, – sako KUL infekcinių ligų gydytoja Aldona Eimutienė.

Ji paaiškino, kad hepatitas – tai kepenų ląstelių (hepatocitų) uždegimas, kuris sutrikdo ne tik kepenų, bet ir kitų organų veiklą. Kepenys dalyvauja daugybėje gyvybiškai svarbių procesų – nuo medžiagų apykaitos iki imuninės gynybos. Todėl jų pažeidimas atsiliepia visam organizmui.

Pasak gydytojos, daugiausia nerimo kelia virusiniai hepatitai B ir C, kurie plinta per kraują ir pažeistas gleivines. Net ir buitinėse situacijose – naudojantis skutimosi peiliukais, atliekant manikiūrą, tatuiruotes ar auskarų vėrimo procedūras – įmanoma užsikrėsti. Rečiau virusas perduodamas lytiniu keliu.

„Užtenka labai mažos užkrato dozės. Bet kokia intervencija į žmogaus kūną – gali tapti rizikos veiksniu“, – sakė A. Eimutienė.

Hepatitas C – visiškai išgydomas

Hepatitas C yra pavojingas tuo, kad ilgą laiką nesukelia jokių simptomų. Žmogus 10–15 metų gali jaustis visiškai sveikas, o virusas tuo metu tyliai ardo kepenis. Gali pasireikšti tik nespecifiniai požymiai: nuovargis, nežymus karščiavimas, padidėję limfmazgiai.

„Svarbiausia – nelaukti simptomų. Kuo anksčiau diagnozuojama, tuo geresnė prognozė. Laiku nustačius hepatitą C, jis visiškai išgydomas“, – akcentavo gydytoja.

Skirtingai nuo hepatito C, hepatito B visiškai išgydyti kol kas negalima, tačiau jis sėkmingai kontroliuojamas. Jei virusas aktyvus – skiriamas gydymas, jei ne – būtina nuolatinė stebėsena.

„Pacientas gali nieko blogo nejausti, tačiau virusas gali bet kada suaktyvėti. Būtent todėl reikalinga reguliari kontrolė“, – sako gydytoja.

Hepatito B galima išvengti pasiskiepijus. Lietuvoje nuo šio viruso skiepijami visi naujagimiai. Vis dėlto net ir paskiepyti žmonės turėtų laikytis aukštų higienos standartų: naudoti tik asmenines priemones, ypač tas, kurios gali liestis su krauju – dantų šepetėlį, skutimosi reikmenis, manikiūro žirkles.

Nėra stigma

Pasak gydytojos, vis dar gajus mitas, kad hepatitas – tai socialinės rizikos grupių liga.

„Iš  tiesų gali susirgti kiekvienas – nepriklausomai nuo gyvenimo būdo ar statuso. Daugelis bijo hepatito diagnozės, nes šią ją vis dar tapatina su priklausomybėmis ar žemu socialiniu statusu. Tačiau tai tėra mitas. Raginame nesigėdyti, neslėpti ir pasirūpinti savimi bei artimaisiais – paskatinkite juos pasitikrinti“, – pabrėžė gydytoja A. Eimutienė.

Išsami diagnostika ir pagalba

KUL atliekami visi būtini hepatito C tyrimai – biocheminiai, serologiniai ir molekuliniai. Jie leidžia nustatyti viruso buvimą ir aktyvumą, todėl gydymas gali būti pradėtas laiku. Efektyvus antivirusinis gydymas trunka 2–3 mėnesius, o pasveikimo rodikliai siekia net 97 proc. Šiuolaikiniai vaistai yra gerai toleruojami ir nesutrikdo įprastinio gyvenimo būdo.

Klaipėdos universiteto ligoninėje atliekami visi būtini tyrimai hepatitui diagnozuoti ir stebėti – biocheminiai, serologiniai, molekuliniai. Čia dirbantys specialistai užtikrina greitą ir tikslią diagnostiką, o prireikus – paskiria modernų, efektyvų gydymą.

Registracija konsultacijoms pas gydytoją infektologę A. Eimutienę ir kitus gydytojus infektologus– per e.sveikata.lt arba tel. +370 46 410000. Reikalingas šeimos gydytojo siuntimas. Skubi pagalba teikiama visą parą Infekcinių ligų priėmimo skyriuje.

 

KUL Komunikacijos tarnyba

Prenumeruoti naujienlaiškį