KUL išbandytos naujos galimybės otorinolaringologijoje

2025 04 04
KUL išbandytos naujos galimybės otorinolaringologijoje

Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Akių, galvos ir kaklo chirurgijos klinikos Ausų, nosies ir gerklės ligų skyriuje gydytojai turėjo unikalią galimybę praktiškai išbandyti naujos kartos mėlynąjį lazerį „True Blue Laser“. Ši pažangi technologija suteikė galimybę atlikti įvairaus profilio chirurgines intervencijas – nuo rinologinių iki otochirurginių ir endolaringinių operacijų.

Pasak klinikos vadovo Valdo Bernoto, KUL pirmą kartą Lietuvoje mėlynuoju lazeriu atlikusio stapedoplastikos operaciją, šio prietaiso bandymas yra reikšmingas žingsnis siekiant pacientams užtikrinti dar saugesnes, tikslesnes procedūras bei greitesnį gijimą po jų.

 „Šiuolaikinėje chirurgijoje vis svarbesnį vaidmenį įgauna technologijos, leidžiančios ne tik operuoti preciziškai, bet ir ženkliai sumažinti komplikacijų bei gijimo laikotarpį. Lazeris yra būtent toks įrankis – jo savybės leidžia tiksliai pašalinti pakitusį audinį išsaugant sveiką gleivinę bei užtikrinant efektyvią hemostazę“, – sakė V. Bernotas.

Medikas pasakojo, kad 445 nm bangos ilgio mėlynoji šviesa yra ypač gerai absorbuojama hemoglobino ir melanino, todėl leidžia vienu metu tiek pjauti audinius, tiek koaguliuoti kraujagysles. Lyginant su tradiciniais chirurgijos metodais – skalpeliu ar elektrochirurgija – lazeris sukelia mažesnį terminį poveikį aplinkiniams audiniams. Dėl to operacijos tampa mažiau traumuojančios, sumažėja pooperacinis skausmas, greičiau atsistato funkcijos, o infekcijų rizika – minimali.

KUL gydytoja otorinolaringologė Jurgita Kupčinskaitė pabrėžia, kad ši technologija turi itin platų taikymo spektrą – nuo nosies užgulimo simptomų lengvinimo atlikus apatinių nosies kriauklių plastiką, iki kraujavimo stabdymo, gerybinių darinių šalinimo iš balso klosčių ar net randinio audinio pašalinimo kvėpavimo takuose. Pasak gydytojos, lazeris ne tik pagerina chirurginį tikslumą, bet ir leidžia pasiekti geresnių ilgalaikių rezultatų dėl mažesnės audinių traumos ir recidyvų rizikos.

Kaip pasakoja gydytoja otorinolaringologė Inga Katutienė, šią technologiją ji jau buvo išbandžiusi 2023 metais, kai atliko keletą endolaringinių mikrochirurginių operacijų – buvo šalinti nuo balso klosčių polipai.

„Net tuomet, kai lazerio galimybės buvo ribotos, pasiekėme labai gerų rezultatų. Buvo ženkliai trumpesnis gijimo laikotarpis, mažesnis randėjimas ir granuliacijų susidarymas“, – teigė gydytoja.

Šįkart lazerio galimybės buvo praplėstos atliekant daugybę skirtingų intervencijų – konchoplastikas, timpanostomijas, balso klosčių darinių šalinimą, stapedoplastikas, gerklų stenozės korekcijas ir kitas procedūras.

Gydytojai įsitikino, kad lazeris yra itin tinkamas ambulatorinėms ir minimaliai invazyvioms operacijoms, nes jį galima lengvai perkelti iš operacinės į konsultacinę aplinką, o daugumai procedūrų pakanka vietinės nejautros.

Tikimasi, kad artimiausiu metu lazerio panaudojimo technologija bus dar plačiau pritaikoma kasdienėje praktikoje, leidžiant gydytojams užtikrinti aukščiausio lygio pagalbą pacientams.

 

KUL Komunikacijos tarnyba

Prenumeruoti naujienlaiškį