
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) žengė reikšmingą žingsnį gerinant pagalbą vaikams, turintiems klausos sutrikimų. Pirmą kartą Vakarų Lietuvoje pradėtas taikyti pažangus audiologinis tyrimas – stabilios būklės klausos sukeltų potencialų tyrimas (ASSR) metodas. Šis tyrimas leidžia itin tiksliai nustatyti klausos slenksčius net patiems mažiausiems pacientams – be bendrinės nejautros ar primigdymo.
„Tai svarbus kokybinis pokytis – iki šiol nei viena gydymo įstaiga Klaipėdoje neteikė visapusiškos vaikų klausos diagnostikos. Nuo šiol galime pasiūlyti kompleksinę pagalbą nuo naujagimystės iki 18 metų – nuo diagnostikos iki gydymo ir reabilitacijos. Mums svarbu užtikrinti laiku atliekamą diagnostiką, aukštos kokybės audiologines paslaugas ir individualizuotą pagalbą vaikams“, – sako KUL Akių, galvos ir kaklo chirurgijos klinikos vadovas Valdas Bernotas.
Pasak jo, naujasis tyrimas ne tik pagerins vaikų su klausos sutrikimais priežiūros kokybę, bet ir sumažins šeimų poreikį vykti į kitus Lietuvos miestus dėl diagnostikos ar gydymo pradžios. Taip gaištant svarbų laiką, tiek organizuojantis kelionę, tiek laukiant eilėse, svarbios konsultacijos.
„ASSR audiometrija – tai metodas, kai specialiu impulsiniu signalu stimuliuojama vaiko klausa, o tuo pačiu metu registruojami galvos smegenų kamieno atsakai. Tyrimas atliekamas vaiko natūralaus miego metu, todėl nereikia nejautros ar kitų intervencijų – tai visiškai saugu net kūdikiams“, – aiškino gydytojas otorinolaringologas Dainius Guzevičius. Jo teigimu, šis metodas leidžia tiksliai nustatyti, kokio stiprumo garsą vaikas girdi, taip įvertinant klausos sutrikimo laipsnį ir pobūdį. Tai – esminė informacija sprendžiant, ar vaikui pakanka klausos aparato, ar reikalinga kochlearinė implantacija, ir kokios reabilitacijos reikės. Gauti duomenys tampa atspirties tašku individualiai pagalbos strategijai.
„Pirmieji vaiko gyvenimo mėnesiai yra kritiškai svarbūs kalbos ir komunikacijos raidai. Jei vaikas negirdi, jis negali tinkamai suvokti garsų, todėl vėluoja kalbos raida, gali kilti emocinių ar socialinių sunkumų. Net jei naudojamas klausos aparatas ar implantuota kochlearinė sistema – svarbu kuo anksčiau pradėti reabilitaciją. Tam būtina tiksli diagnostika“, – sakė D. Guzevičius.
ASSR tyrimas ypač rekomenduojamas: naujagimiams po neigiamo pirminio klausos patikros – otoakustinės emisijos būdu, vaikams, kuriems sunku bendradarbiauti įprastų audiometrinių tyrimų metu, vaikams, turintiems raidos sutrikimų, kuriems įtariama klausos sutrikimas.
Dėl išsamesnės informacijos ir registracijos tyrimui kreiptis tel. +370 46 491124.
KUL Komunikacijos tarnyba