
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) sukvietė donorystės procese dalyvaujančius specialistus į konferenciją „Donorystės aktualijos Lietuvoje 2025 ir klinikiniai iššūkiai: nuo potencialaus donoro identifikavimo iki paruošimo“. Renginyje aptartos šios srities aktualijos, iššūkiai ir dalyvių patirtys.
„Tai daugiau nei profesinis susitikimas – tai donorystės sistemos stiprinimo žingsnis, kur susitinka mokslas, klinikinė praktika ir žmogiškos vertybės. Kiekvienas donorystės etapas reikalauja tikslumo, atsakomybės, tarpusavio pasitikėjimo, o svarbiausia – koordinavimo. Konferencija subūrė žmones, kurie ne tik turi žinių ir patirties, bet ir dalijasi bendru siekiu gelbėti gyvybes. Dėkoju kiekvienam iš jūsų – medikams, koordinatoriams, etikos specialistams ir visiems, kurie prisideda prie donorystės sistemos tobulinimo. Jūsų darbas – gyvybiškai svarbus“, – kalbėjo KUL direktorius medicinai dr. Antanas Gulbinas.
Daug dėmesio konferencijoje buvo skirta potencialaus donoro identifikavimui, medicininiam paruošimui bei slaugos ypatumams intensyviosios terapijos skyriuje. Taip pat aptartas vienas jautriausių aspektų – pokalbis su donoro artimaisiais, jo reikšmė ir komunikaciniai iššūkiai. Pristatyti donorystės paslaugų kokybės rodikliai bei jų vertinimo kriterijai, leidžiantys nuosekliai tobulinti viso proceso efektyvumą.
Pasak KUL Donorystės paslaugų koordinavimo centro vadovės Dianos Palepšaitienės, konferencijoje išsamiai nagrinėti visi svarbiausi donorystės proceso etapai.
„Organų donorystė – sudėtingas ir daugiapakopis procesas, reikalaujantis glaudaus sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimo, tinkamo paciento paruošimo ir jautrios, bet aiškios komunikacijos su artimaisiais. Šioje konferencijoje aptarėme donorystės aktualijas Lietuvoje, kylančius iššūkius bei dalijomės praktinėmis žiniomis, siekdami dar didesnio skaidrumo, aiškumo ir empatijos visame procese“, – sakė vadovė.
Renginio metu buvo analizuojami ne tik klinikiniai, bet ir teisiniai bei organizaciniai donorystės aspektai. Donorystės aktualijas pristatė Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM komanda, o vertingomis klinikinėmis įžvalgomis pasidalijo viena labiausiai patyrusi šios srities specialistė LSMUL Kauno klinikų vyresnioji slaugytoja Rūta Stankevičienė.
Konferenciją organizavo KUL Donorystės paslaugų koordinavimo centras. 2025 metais KUL jau identifikavo 14 donorų, iš kurių 7 buvo efektyvūs. Nacionalinio transplantacijos biuro vadovės Audronės Būziuvienės teigimu, tai – akivaizdus donorystės proveržis Vakarų Lietuvoje.
KUL Komunikacijos tarnyba