
Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) – dar daugiau galimybių diagnozuojant plaučių ligas. Atnaujinta plaučių funkcinių tyrimų įranga, kuria dirba specializuota Pulmonologijos centro slaugytoja Lijana Redeckienė.
Naujausia moderni įranga leidžia atlikti kur kas platesnį plaučių funkcijos tyrimų spektrą – nuo standartinių kvėpavimo testų iki pažangių bronchų provokacinių mėginių, kūno pletizmografijos ar dujų difuzijos vertinimo. Tai svarbūs diagnostiniai tyrimai nustatant tokias ligas kaip astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL); deguonies pernešimą - sergant intersticinėmis plaučių ar sisteminėmis ligomis.
Pulmonologijos centro slaugytoja L. Radeckienė, stažavusis LSMU Kauno klinikų Pulmonologijos centre, yra įgijusi specializaciją atlikti šiuos išplėstinius tyrimus. Ji ne tik puikiai supranta tyrimų rodiklius, bet ir geba savarankiškai įvertinti ar tyrimas atliktas taisyklingai, stebėti paciento pastangas atliekant tyrimą, nuo ko priklauso testo rezultatai bei diagnozė.
„Siekiant išnaudoti visas turimos technikos galimybes, stažavausi LSMU Kauno klinikose, kur įgijau specializaciją atlikti šiuos tyrimus. Nuo šiol ne tik atlieku spirometrijas, ar kitus plaučių funkcijų tyrimus, tačiau galiu įvertinti jų kokybę bei svarbiausius rodiklius. Džiaugiuosi, kad kvalifikacijos kėlimas suteikė daugiau savarankiškumo, galiu dirbti komandoje su gydytojais, padėti greičiau reaguoti ar priimti sprendimus“, – sako L. Radeckienė.
KUL įdiegta moderni įranga leidžia atlikti ne tik bazinę spirometriją, bet ir pažangesnius plaučių funkcijos tyrimus. Dilataciniai mėginiai padeda nustatyti, kiek kvėpavimo takai reaguoja į vaistus. Teigiamas mėginys dažniausiai būdingas pacientams, sergantiems astma. Kūno pletizmografija – leidžia tiksliai įvertinti bendrą plaučių tūrį, net ir tą, kuris neiškvėpiamas. Dujų difuzijos tyrimas – matuoja, kaip efektyviai deguonis iš plaučių patenka į kraują. Tai svarbu diagnozuojant intersticines plaučių ligas, vertinant ligos eigą pacientams, sergantiems idiopatine plaučių fibroze ar esant kitiems parenchiminiams plaučių pažeidimams. Provokaciniai bronchų mėginiai naudojami astmos diagnozei patvirtinti ar paneigti. Tai patyrusio personalo reikalaujantis tyrimas, atliekamas tik specializuotuose skyriuose apmokytos slaugytojos.
KUL Komunikacijos tarnyba