Pilvo ir endokrininės chirurgijos skyrius

Pilvo ir endokrininės chirurgijos skyriuje teikiamos visos antrinio ir tretinio lygio dienos chirurgijos, stacionarinės pilvo organų ir endokrininių liaukų chirurgijos paslaugos. Čia teikiama skubi ir planinė pagalba. Atliekamos visos šiuolaikinės pilvo organų ir endokrininių liaukų operacijos. Per metus išoperuojama daugiau nei 1200 ligonių iš visos Lietuvos. Operavimo technika ir gydymo standartai grindžiami pasaulio paskutiniais medicinos laimėjimais.

Mūsų skyriaus ir ligoninės prioritetinė sritis - onkologija. Visi onkologiniai pacientai yra aptariami multidisciplininiame konsiliume. Jame dalyvauja gydytojai chemoterapeutai onkologai, radioterapeutai onkologai, radiologai, intervenciniai radiologai, patologai ir gydytojai chirurgai, kurie specializuojasi vėžio gydyme. Šio konsiliumo metu  kiekvienam onkologiniam ligoniui nustatomas individualus gydymo planas ir  eiliškumas. Po operacijų visi ligoniai yra sekami. Esant reikalui, pakartotinai aptariami multidisciplininiame konsiliume, koreguojamas gydymas. Tai yra vienintelis kelias, pripažintas ir naudojamas visose civilizuotose šalyse. Jis leidžia pasiekti maksimalų onkologinių pacientų išgyvenamumą ir pasveikimą.

Skyriaus gydytojai specializuojasi kepenų, tulžies latakų ir kasos chirurgijoje. Šiuo metu esame antras pagal atliekamų  kepenų operacijų skaičių centras Lietuvoje.  Mūsų ligoninėje yra sukurta gera medikų komanda ir visa reikalinga infrastruktūra, reikalinga tokioms operacijoms. Jų metu naudojami modernūs aparatai: ultragarsinis kepenų pjovimo aparatas (CUSA), kepenų pjovimo aparatas naudojant vandens srovę (WaterJet). Dažniausiai kepenys yra operuojamos  dėl gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio metastazių. Visų operuotų ligonių duomenys yra suvedami į tarptautinį kolorektalinio vėžio kepenų metastazių registrą LiverMetSurvey (http://www.livermetsurvey.org). Tai leidžia mums palyginti savo gydymo rezultatus su kitais pasaulio centrais, panaudoti naujausius mokslo pasiekimus ir kartu dalyvauti, kuriant tolimesnes vėžio gydymo kryptis. Jei nustatome, kad vėžys kepenyse yra per didelis, kad jį operuoti, mūsų invazyvūs radiologai embolizuoja kepenų vartų kraujagysles ir tai leidžia prisiauginti reikalingą kepenų tūrį. Tiems ligoniams, kurių dėl vėžio išplitimo operuoti nebegalima,  embolizuojame (užkemšame) vėžį maitinančias arterijas, ir toks vėžio židinys sunyksta.

Taip pat, atliekame visas kasos ir tulžies latakų operacijas dėl piktybinių ar gėrybinių auglių. Pirmieji Lietuvoje pradėjome operuoti kasos auglius laparoskopiniu būdu ir esame sukaupę didžiausią laparoskopinių kasos operacijų patirtį Lietuvoje.

Kada storosios žarnos, kiaušidžių, skrandžio ar pirminis pilvaplėvės vėžys yra išplitęs po visą pilvą, tokiems ligoniams niekas nebegali padėti. Išskyrus mus ir Santariškių klinikų chirurgus. Prieš 3 metus pradėjome taikyti citoredukcines operacijas su hipertermine pilvo ertmės organų chemoterapija (HIPEC). Operacijos esmė: pašalinami visi vėžio pažeisti pilvo organai su pilvaplėve, o tada į pilvo ertmę specialaus aparato pagalba, kurį Lietuvoje turi tik mūsų ligoninė, suleidžiamas chemoterapinis preparatas. Aparatas jį sušildo iki 42°C ir šis tirpalas cirkuliuoja pilvo ertmėje.  Karštis ir chemoterapinis preparatas leidžia sunaikinti visas likusias vėžines ląsteles pilvo ertmėje. Šis metodas visiškai neišgydo nuo vėžio, bet leidžia ryškiai pagerinti pacientų gyvenimo trukmę ir kokybę.

Kita mūsų skyriaus specializacija – endokrininė chirurgija. Mes daugiausiai Lietuvoje  atliekame prieskydinių liaukų operacijų dėl pirminio, antrinio ir tretinio hiperparatiroidizmo. Ir tik mūsų vienintelėje ligoninėje Lietuvoje šios operacijos atliekamos kontroliuojant intraoperacinį prieskydinių liaukų hormoną. Tai leidžia ypač tiksliai operacijos metu diagnozuoti ir pašalinti pažeistas prieskydines liaukas.

Taip pat mūsų skyriuje per metus yra atliekama apie 500 operacijų dėl mazginės strumos ir skydliaukės vėžio. Operuojant mazginę strumą, yra taikomas videoasistuojamas metodas, leidžiantis pasiekti maksimalius kosmetinius rezultatus. Tuo tarpu operuojant skydliaukės vėžį, atliekame radikalias operacijas su kaklo limfmazgių pašalinimu. Tai leidžia pasiekti pilną pasveikimą nuo vėžio.

Vis daugiau, bendradarbiaujant su mūsų genetikais, nustatome genetinių endokrininių ir onkologinių susirgimų, kuriuos jau galime prognozuoti, numatyti ar yra pavojus šiomis ligomis susirgti ir artimiausiems giminaičiams.

Visus antinksčių auglius operuojame tik laparoskopiškai.

Mūsų skyriuje įdiegtos ir pradėtos taikyti minimaliai invazinės tiek skrandžio apjuosimo, tiek skrandžio apylankos morbidinio nutukimo gydymo operacijos.

Skyriuje, taip pat, sėkmingai įdiegtos ir plačiai taikomos minimaliai invazinės tulžies pūslės, tulžies latakų, kepenų, skrandžio, žarnų, diafragminės angos, stemplės ahaliazijos, pilvo sienos išvaržų,  gaubtinės žarnos, tiesiosios žarnos auglių ir apendicito operacijos.

2013 sėkmingai pradėtos laparoskopinės viso skrandžio pašalinimo operacijos dėl skrandžio vėžio.

Pilvo ir endokrininės chirurgijos skyriaus vedėjas
dr. Algirdas Šlepavičius

Specializuojasi endokrininėje, kepenų, tulžies latakų ir kasos chirurgijoje. Laparoskopinės storosios žarnos ir kasos chirurgijos pradininkas Lietuvoje. Pirmas Lietovoje pradėjo taikyti minimaliai invazines prieskydinių liaukų auglių operacijas ir įdiegė į klinikinę praktiką intraoperacinį parathormono monitoringą.

Giedrius Kuprys

Atlieka visas abdominalinės chirurgijos operacijas. Specializuojasi kepenų, tulžies pūslės, išvaržų chirurgijoje. Intervencinėje echoskopijoje.

Vitalija Nutautienė

Atlieka abdominalinės chirurgijos operacijas, domisi minimaliai invazyvia chirurgija, onkochirurgija ypač citoredukcinemis - HIPEC operacijomis.

Vaidotas Turskis

Pilvo chirurgas, gydytojas - echoskopuotojas. Atlieka pilvo ertmės organų, išvaržų, endokrininių liaukų operacijas, intervencines pilvo ertmės procedūras echoskopo kontrolėje. Specializuojasi išvaržų, endokrininių liaukų (skydliaukės, prieskydinių liaukų, antinksčių), nutukimo, išplitusio pilvaplėvėje dėl kiaušidžių, storosios žarnos ir kitų vėžio formų išplėstinėse - citoredukcinėse operacijose derinant kartu su HIPEC (hiperterminė intraperitoninė chemoterapija) procedūra, retų onkologinių susirgimų, minkštųjų audinių, melanomų ir kitų odos piktybinių navikų chirurginiame gydyme.hirurgijoje daro laparoskopines tulžies pūslės šalinimo, išvaržų operacijas, įvairias kitas operacijas.